НБА

Голден стејт ја прекина серијата на Феникс од 18 победи по ред (ВИДЕО)

Сонцата од Феникс конечно загубија, Голден стејт е тимот кој им ја прекина фантастичната серија, резултатот беше 118-96. 

По 18 победи по ред, Феникс конечно ја почувствува горчината на поразот. Голден стејт синоќа беше подобар противник и славеше убедлив триумф.
 
Голдеј стејт водеше во текот на целиот меч, постојано зголемувајќи ја предноста за на крајот да победи со 118-96.
 
Стеф Кари со 23 поени беше најефикасен во тимот на Голден стејт, Пeјтон и Вигинс постигнаа по 19, најдобар кај Феникс беше Ајтон со 23 поени.
 
 
Резултати:
 
Индијана - Мајами 104:113
Вашингтон - Кливленд 101:116
Атланта - Филаделфија 96:98
Бруклин - Минесота 110:105
Хјустон - Орландо 118:116
Далас - Њу Орлеанс 91:107
Јута - Бостон 137:130
Голден стејт - Феникс 118:96
ЛА Лејкерс - ЛА Клиперс 115:119

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе