НБА ИМА НОВ ШАМПИОН

Голден стејт го победи Кливленд и се врати на шампионскиот трон (ВИДЕО)

Голден стејт со 129:120 го победи Кливленд и со 4-1 во финалната серија дојде до шампионската титула во НБА.

Голден стејт се врати на шампионскиот трон во НБА откако синоќа му ја зема круната на Кливленд победувајќи го со 129:120.
 
„Воините“ во плеј-офот имаа серија од 16 победи и само еден пораз што е најдобрата во историјата на лигата.
 
Кевин Дурент беше прогласен за МВП, најкорисен играч.
 
Кливленд добро го почна вчерашниот меч и првата четвртина ја доби со 37:33, но во втората следуваше дебакл, Голден стејт ја доби со 15 коша позитива и ја направи клучната разлика. До крајот на мечот Кливленд успеа да се врати само до три коша негатива, но не и да направи пресврт.
 
На крајот Голден стејт заслужено се радуваше на петтата титула во клупската историја.
 
Кевин Дурент на синоќешниот меч постигна 39 поени, Кари 34. Леброн Џејмс со 41 беше најефикиасен но не му помогна на Кливленд да дојде до победа.
 
 

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе