НБА

Голден стејт го освои западот и се пласира во големото НБА финале (ВИДЕО)

Голден стејт со 120-110 го победи Далас и со 4-1 стана шампион на западот и  се пласираше во големото НБА финале. 

Голден стејт лесно ја доби финалната серија во западната конференција со Далас, загуби само еднаш и на убедлив начин избори место во главното финале.
 
Ноќеска мечот го решија во првото полувреме кое го добија со 69-52. До крајот на мечот само рутински ја одржаа предноста.
 
Клеј Томпсон беше фантастичен, постигна 32 поени, од кои осум тројки, во составот на Далас, Лука Дончиќ реализираше 28 поени.
 
 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе