Извршен драфтот во НБА

Фудбалот му е љубов, кошарката му е работа: Ентони Едвардс избран за прв пик, го чека договор од 44 милиони

Ентони Едвардс утрово беше избран за прв пик на драфтот во НБА, 19 годишниот кошаркар заврши во Минесота и го чека четиригодишен договор вреден 44 милиони долари, од кои 20 милиони се загарантирани.

Утрово беше одржан драфтот во НБА, поради пандемијата на коронавирус, комесарот Адам Силвер ги соопштуваше пиковите од канцелариите на ЕСПН во Конетикат.

Како прв пик беше избран Ентони Едвардс од универзитетот Џорџија, 19 годишното момче заврши во Минесота и го чека четиригодишен договор вреден 44 милиони долари, од кои 20 милиони му се загарантирани.

Интересно е тоа што американскиот фудбал (НФЛ) му е прва љубов на Ентони Едвардс а кошарката само работа. Неодамна тој призна дека без двоумење ќе ја напушти кошарката доколку му се укаже можност да игра во НФЛ.

Голден Стејт како втор пик го избра Џејмс Вајсмен, додека Ламело Бол заврши како трет пик кај Шарлот и Мајкл Џордан.

Од кошаркарите од Европа, Килијан Хејс беше избран како седми пик од Детроит додека Дени Авдија како девети пик од Вашингтон.

Од сосесдството, Србинот Алексеј Покушевски заврши како 17. пик во Минесота.

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе