НБА

Феникс тргна со победа над Милвоки во големото НБА финале (ВИДЕО)

Феникс на свој терен го победи Милвоки со 118-105 во првиот натпревар од финалната серија, Пол и Букер беа главни во триумфот. 

Милвоки добро го почна мечот, но Фенкс брзо го сврте резултатот, а потоа во ниту еден момент не му дозволи на противникот да дојде до предност.
 
Крис Пол беше најдобар на теренот, постигна 32 поени, одличен кај Фенкс беше и Букер со 27 поени, голем беше доприносот и на Ејтон со 22 поени и 19 скокови. За Милвоки, Мидлтон даде 29 поени, Адетокумбо имаше 20 поени и 17 скокови.
 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе