ЕВРОЛИГА

Фенербахче и Антиќ и по втор пат се радуваа во Атина

Фенербахче е на чекор до фајнл-фор турнирот во Евролигата откако го доби и вториот меч против Панатенаикос на гостински терен, овој пат славеше со 80:75.

Фенербахче и Перо Антиќ се многу блиску до пласман на фајнл-фор турнирот кој ќе се одржи во Истанбул, денеска и по втор пат се радуваа на победа против Панатенаикос.
 
Панатенаикос добро го почна натпреварот, направи предност од 16:6, но Фенербахче брзо се врати и на полувремето имаше предност од 45:43.
 
И во второто полувреме Панатенаикос имаше водство, но финишот му припадна на турскиот тим кој на крајот славеше со 80:75.
 
Перо Антиќ на паркетот помина нешто повеќе од осум минути за кои постигна три поени, имаше и два скока. Најефикасен во составот на Фенербахче беше Богдановиќ  со 25 поени, Удох постигна 22.
 
Сега серијата се сели во Истанбул, на Фенербахче му е потребна уште една победа за да се пласира на фајнл-фор турнирот.

Уништувањето на шумите е една од најголемите еколошки катастрофи со кои се соочуваме, после загадениот воздух.

повеќе

Измените во законот за минимална плата е трул компромис меѓу социјал-демократите и бизнис-лобито во Владата.

повеќе

Македонската јавност е во исчекување од најавата на министерот Оливер Спасовски дека МВР ќе ги истражува сите агенции за обезбедување поради поврзаност со рекетарство.

повеќе