Големиот ТВ-канал го претстави нашиот млад кошаркар

Еуроспорт: Андреј Митревски е една од идните ѕвезди на европската кошарка

Една од најпознатите спортски ТВ-станици, Еуроспорт, го претстави нашиот млад кошаркар Андреј Митревски како еден од најголемите таленти во моментов и идна ѕвезда во овој спорт. 

Андреј Митревски, со кого ние позборувавме пред повеќе од една година, се најде и во фокусот на големиот спортски ТВ-канал, „Еуроспорт“.
 
Тие го претставија како идна ѕвезда на европската кошарка и направија големо интервју со него.
 
Како прво, како сте?
 
„Ви благодарам што прашавте, јас сум со моето семејство, вежбам со мојот тим и што е најважно, сите сме здрави“.
 
 Што направивте во првиот бран од ерата на коронавирусот?
 
„Да ви кажам искрено, тоа беше првпат да одморам по долго време, уште од почетокот на 2018 година. Потоа почнав со индивидуални тренинзи со мојот тренер Денис Дервишевиќ и имав дваесетина утрински тренинзи со нашиот селектор на сениорскиот национален тим, Александар Тодоров“.
 
Вие сте едно од истакнатите имиња меѓу играчите родени во 2003 година. Како почнавте да играте кошарка?
 
„На Евробаскетот во 2011 година во Литванија, македонската репрезентација заврши одлична работа, и тогаш почна мојата љубов кон кошарката. Успесите на мојот клуб Феникс 2010, постигнати со нашите врсници од Србија, Словенија, Црна Гора, во нашите домашни првенства и двете европски првенства ме поттикнаа професионално да се занимавам со кошарката“.

 
Како тече животот во Македонија?
 
„Можно е да одговорам на ова прашање со класичен одговор. Мислам дека ако сте млад спортист и сакате да бидете успешен, треба да направите две работи: играјте кошарка и одете на училиште. Додека ја поминувам целата недела во играње кошарка, се обидувам да најдам време и за училиште, секако и за моето семејство и пријателите. Освен тоа, учам нови култури благодарение на етничката разновидност во мојот клуб. Инаку, братучедот на Чеди Осман, Тарик, е мој помлад соиграч. Иако сме Феникс, го подржуваме и Кливленд Кавалирс.“
 
Како мислите дека ќе помине оваа сезона?
 
„Поради коронавирусот, минатата сезона сè беше скратено. Како клуб Феникс 2010, го освоивме второто место во Втората лига, а во младинската лига бевме први. Новата сезона ќе биде веќе четвртата година што ќе ја поминам во сениорските лиги. И првпат во мојата кариера ќе играм во македонската Прва лига. Ќе настапувам за ТФТ Скопје, новиот тим на лигата, но во исто време ќе играм во Втората лига за Феникс 2010. Се надевам дека сè ќе биде добро“.
 
Што мислите за кошаркарската култура во Македонија?
 
„Ние имаме традиција во кошарката. Имаме голем спектар на љубов, духовитост и почит кон играта, кои доаѓаат од југословенската кошаркарска ера. Но овие работи, секако, не се доволни за огромни успеси. Треба условите, односно салите во сите градови во Македонија, да ги направиме подобри за кошарка. Нашата Федерација со години прави одлична работа во поглед на организација на европски младински првенства и многу е важно што следната година ќе бидеме домаќини на Европското првенство за играчи ‘Под 16’ години А дивизија“.
 
Дали сте добиле понуда од средните училишта во САД?
 
„Секако, имаше некои контакти. Но во моментов не сакам да одам во САД и да играм за средно училиште. Што се однесува до НЦАА, рано е да се одлучам за што било“.
 
Што мислите, кои се добрите и лошите страни во вашиот стил на игра?
 
„Мислам дека најважниот плус е дека можам да играм трпеливо, што мислам дека е една од најважните работи за еден млад играч. Затоа што е клучно да се задржи темпото и да не се форсира премногу во текот на играта. Исто така, моите вештини за шутирање и дриблинг се добри. Највпечатливо во врска со моите минуси е сетот за ‘вештини за додавање’.“
 
На кои предмети работите најмногу во индивидуална обука?
 
„Работа со топка, шутеви од среден дострел и од далечина“.

 
Кои се вашите омилени офанзивни и дефанзивни сетови?
 
„Сакам да играм пик-ен-рол, транзиција и изолација во мојот простор за игра. Во одбраната сакам да играм ‘човек на човек’ “.
 
Кои се вашите хобија?
 
„Кога ќе најдам слободно време, јас спијам, навистина. Затоа што мислам дека одморот е една од најважните работи за луѓето како нас. Секако, уживам да поминувам време со моите пријатели, семејството и да гледам телевизија“.
 
Каква е вашата исхрана?
 
„Се обидувам да создадам рамнотежа на протеини и јаглехидрати. Риба и компир ми се омилени јадења. Моите протеински оброци се чисто природни. Користам и некои природни додатоци (козја сурутка), секако“.
 
Кои се вашите омилени филмови и ТВ-емисии?
 
„Ќе го издвојам филмот ‘Механичар’, а серијата е ‘Мекгајвер’ “.
 
Кој е градот во кој сакате најмногу да живеете во САД?
 
„Њујорк. Како и многу млади, и јас сакам да играм во најдобрата лига во светот, НБА, и да им покажам на сите што можам да направам. Работам напорно за да го постигнам ова. Можеби е глупаво да се прави разлика помеѓу градовите, но мојот јасен одговор е - Њујорк“.
 
Ако не бевте кошаркар, со која професија би сакале да се занимавате?
 
„Би сакал да бидам спортски скаут, професија каква што е вашата“.
 
Можете ли да ја поставите најдобрата петорка од Европа што би била рамноправна со некоја од НБА?
 
„Мојот избор во Европа се: Василис Спанулис, Милош Теодосиќ, Хуан Карлос Наваро, Нандо Де Коло, Перо Антиќ, додека од НБА лигата би ги одбрал: Кајри Ирвинг, Лука Дончиќ, Каваи Ленард, Џејсон Тејтум и Никола Јокиќ“.

Извор: КФСМ

На 2 Август 2021 година ќе се одбележат два значајни настана од историјата на македонскиот народ.

повеќе

Албанскaта политичка и научна јавност имаат објективен пристап и разбирање дека прашањата што се на масата за разговори со Бугарија не се воопшто лесни за решавање.

повеќе

Половични регионални форми на соработка и здружување се опасни за Македонија.

повеќе