НБА

Ејтон за помалку од една секунда до крајот постигна поени за победа на Феникс (ВИДЕО)

Феникс го победи Лос Анџелес Клиперс со 104-103 и поведе со 2-0 во финалната серија на западот, до триумфот дојде во исклучително драматичен финиш. 

На 0,9 секунди до крајот Лос Анџелес Клиперс водеше со 103-102, се чинеше дека имаат добиен натпревар, но тогаш Краудер изведе до Ејтон кој успеа да ја смести топката во кошот за победа на Феникс од 104-103.
 
 
Најефикасен во составот на Феникс беше Пејн со 29 поени, Ејтон постигна 24 имаше и 14 скокови. Кај Клиперс, најефикасен беше Пол Џорџ со 26 поени.
 

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе