Ѕвездите се враќаат во репрезентацијата

Џејмс Харден ќе игра за САД на Олимписките игри

Најдобриот стрелец во НБА лигата, Џејмс Харден најави дека ќе настапи на олимпискиот турнир во Токио следната година.

Бекот на Хјустон рокетс со Стеф Кари и Демиен Лилард ќе сочинуваат бековска линија која би можела на репрезентацијата на САД да ѝ донесе златен медал. Харден има играно за националниот тим на ОИ во 2012 и СП 2014.

По дебаклот на Светското првенство во Кина, кога Американците го освоија седмото место, решени се на светот да му покажат дека тие се број 1 во овој спорт, па затоа некои од најголемите НБА ѕвезди кои не играа на СП, сакаат да се појават на Олимписките игри.

Доколку во тимот се најдат и Леброн Џејмс, Ентони Дејвис, Каваи Ленард, Пол Џорџ, Кајри Ирвинг, Расел Вестбрук, тогаш САД ќе се прошета до златото. Но, со „половичен" состав може да си поминат како на Мундобаскетот во Кина.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе