НБА

Џабе историска партија на Јокиќ, Сан Антонио се избори за мајсторка против Денвер (ВИДЕО)

Ниту рекордните 43 поени на Никола Јокиќ не беа доволни за Денвер да слави во Сан Антонио, „мамузите" триумфираа со 120-103 во натпреварот број 6 и се изборија за мајсторка.

Ќе има седми меч во серијата помеѓу Денвер и Сан Антонио. Утрово „спарси“ ја искористија предноста на домашен терен, триумфираа со 120-103 и се изборија за мајсторка.

„Мамузите“ исто така ја расипаа и историската вечер на Никола Јокиќ, кој дуелот го заврши со 43 поени. Србинот собори рекорд стар 36 години и сега неговото име стои во франшизата на Денвер за играч со најмногу поени во натпревар од плеј-офот.

Центарот исто така беше на прагот на трипл-дабл, и придодаде уште 12 скокови и 9 асистенции. Па тој стана само четвртиот играчкој може да се пофали со вакво постигнување во плеј-оф натпревар и им се придружи на легендарните Чарлс Баркли, Оскар Робертсон и Меџик Џонсон. Никола Јокиќ исто така е првиот играч кој ги имал овие бројки заедно со три украдени топки.

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе