НБА

Џабе беа 47 поени на Кари, Торонто до голема победа во „Оракл“ и брејк против Голден Стејт (ВИДЕО)

Торонто поведе со 2-1 во финалето на НБА откако утрово издвојува голема победа на гостувањето кај Голден Стејт, „рептрос" славеа со 109-123 во „Оракл".

Стеф Кари не може сам, плејмејкерот утрово постигна 47 поени, но тоа не беше доволно за Голден Стејт да издвојува победа. Дурант и Томпсон не настапија поради повреди, останатите кошаркари не беа на висина на задачата па Торонто поведе со 2-1 во финалето на НБА.

„Репторс“ со одлична колективна игра издвојуваа голема победа од 109-123 во „Оракл“ и го вратија брејкот.

Кави Ленард имаше нова одлична партија со 30 поени, 7 скоови и 6 асистенции, а солиден придонес имаше и Кајл Лаури со 23 поени, Дени Грин со 18 поени, како и Паскал Сиакам, кој исто така забележа 18 поени.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе