НБА

Дурент сруши НБА рекорд, Бруклин го врати водството против Милвоки (ВИДЕО)

Кевин Дурент имаше брилијантна партија со која го предводеше Бруклин до победа над Милвоки од 114-108 и водство во серијата од 3-2. 

Милвоки одлично го почна мечот, ја доби првата четвртна со 29-15 и водството го одржуваше се до последниот период, но тогаш домаќините го кренаа нивото, го свртеа резултатот и победија со шест поени разлика.
 
Кевин Дурент беше брилијантен, постигна трипл-дабл учинок како што не успеал никој во плеј-оф меч. Имаше 49 поени, 17 скокови и 10 асистенции. Тој стана првиот кошаркар кој постигнал 45+ поени, 15+ скокови и 10+ асистенци во плеј-оф натпревар.
Најдобар кај Милвоки беше Адетокумбо со 34 поени и 12 скокови.
 

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе