НБА

Дурент сруши НБА рекорд, Бруклин го врати водството против Милвоки (ВИДЕО)

Кевин Дурент имаше брилијантна партија со која го предводеше Бруклин до победа над Милвоки од 114-108 и водство во серијата од 3-2. 

Милвоки одлично го почна мечот, ја доби првата четвртна со 29-15 и водството го одржуваше се до последниот период, но тогаш домаќините го кренаа нивото, го свртеа резултатот и победија со шест поени разлика.
 
Кевин Дурент беше брилијантен, постигна трипл-дабл учинок како што не успеал никој во плеј-оф меч. Имаше 49 поени, 17 скокови и 10 асистенции. Тој стана првиот кошаркар кој постигнал 45+ поени, 15+ скокови и 10+ асистенци во плеј-оф натпревар.
Најдобар кај Милвоки беше Адетокумбо со 34 поени и 12 скокови.
 

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе