НБА

Дурент го пропушта најголемиот дел од следната сезона?

Ѕвездата на Голден стејт, Кевин Дурент најверојатно ќе го пропушти најголемиот дел од идната сезона поради повредата која ја заработи на последниот меч со Торонто.

Дурент се врати на теренот на мечот во Торонто, но по кратко време го напушти теренот поради повреда на Ахиловата тетива. 
 
Прецизни информации за тежината на повредата и периодот на негово отсуство ќе има по деталните тестови. Но првичните прогнози се дека се работи за скината Ахилова тетива за чие закрепнување се потребни од седум до десет месеци.
 
Тоа значи дека Дурент ќе пропушти голем дел од следната сезона, ќе се врати пред почетокот на плејофот.
 
Повредата ја комплицира ситуацијата со неговиот ангажман за идната сезона. Тој имаше две опции едната да стане слободен агент а втората да го продолжи договорот со Голден стејт на уште една сезона.
 
Се шпекулираше дека негова следна дестинација ќе биде Њујорк, но тешко дека некој ќе инвестира во играч кој би го пропуштил регуларниот дел од сезоната, сега поголема е веројатноста да остане во Голден стејт искористувајќи ја опцијата за продолжување на договорот за уште една сезона.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе