Олимпијада

„Дрим тимот“ на САД ја победи Шпанија во последниот контролен меч пред Олимпијадата (ВИДЕО)

Селекцијата на Соединетите Американски Држави ја победија Шпанија со 83-76 во последниот пријателски натпревар пред настапот на Олимписките игри во Токио. 

По непријатните порази од Нигерија и Австралија, кошаркарите на САД полека ја креваат формата во пресрет на Олимпијадата. Прво убедливо ја совладаа Аргентина, а синоќа славеа и против Шпанија.
 
На мечот против Шпанците најефикасен беше Лилард со 19 поени, Џонсон постигна 15, Дурент 14. Рики Рубио со 23 поени беше најдобар во составот на Шпанија.
 

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе