Голем чекор кон финалето

Драма во Сараево, МЗТ Скопје со кош во последната секунда го победи Спарс!

МЗТ Скопје со поени на Медфорд во последната секунда од натпреварот со 71:70 го доби првиот полуфинален натпревар против Спарс и сега има огромни шанси да се пласира во финалето од плејофот во втората АБА лига.

Вистинска драма се случуваше на натпреварот во Сараево меѓу Спарс и МЗТ Скопје, македонскиот тим со првото водство дојде до многу голема победа.
 
Домашниот тим водеше во текот на целиот меч, особено беше доминантен во првото полувреме, но кошаркарите на Кочов одиграа фантастичен втор дел и дојдоа до победата.
 
МЗТ Скопје имаше негатива од дури 17 поени разлика, но имаа одличен влез во второто полувреме, дојдоа до израмнување на 53:53 по што следеше ново опуштање по кое Спарс повторно поведоа со солидна предност, направија серија од 9-0 за 62:53, но идентична беше серијата и на македонскиот тим па резултатот повторно беше изедначен 62:62.
 
На минута и пол до крајот домаќините имаа шест поени разлика, 70:64, но следуваше супер финиш на МЗТ Скопје, серија од 7-0 која кулминираше Медфорд во последната секунда од мечот за 71:70.
 
Дури тројца играчи во составот на МЗТ Скопје имаа по идентични 13 поени, Симоновски, Медфорд и Иванов, Самарџиски имаше 12 поени и 11 скокови.
 
Ова е голема победа на МЗТ Скопје кој поведе со 1-0 во серијата со Спарс која се игра во два добиени меча.
 
Вториот натпревар се игра во недела на 24. март во „Јане Сандански“, со победа МЗТ Скопје ќе се пласира во финалето и ќе се бори за враќање во првата АБА лига.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе