ЕВРОЛИГАТА ЌЕ ДОБИЕ НОВ ШАМПИОН

Драма на првиот натпревар на фајнал-форот, Олимпијакос во финале

Олимпијакос во драматичен финиш го изненади шампионот ЦСКА Москва со 78-82 и се пласираше во финале на Евролигата

Олимпијакос е првиот финалист на фајл-фор турнирот во Истанбул, екипата од Грција вечерва ја изненади ЦСКА Москва.

Во драматичен финиш, Олимпијакос славеше со 78-82 над шампионот и му ја симна круната на тимот од Русија.

ЦСКА Москва добро го започна натпреварот, првата четвртина ја доби со 18-12 а на пауза замина со +7 (40-33).

Кон финишот на третата четвртина, ЦСКА Москва имаше и предност од 10 поени (64-54), но гостите не се предадоа и со тројките на Авраванис и Манцарис стигнаа до -4.

Во завршните 10 минути на сцена стапи Спанулис, неговиот шут проработе кога беше најпотребно.

Со неверојатна тројка, Спанулс донесе предност од 73-74, на нешто помалку од две минути, а потоа намести и „цепелин“ за Брих.

На ова одговори Теодосиќ со тројка за 76-76, но на спротивната страна во иста мера врати Грин за 76-79 на 42 секунди до крајот.

Во драматичен финиш со многу фаули и прекини, Теодосиќ избрза со еден шут на десетина секунди до крајот, па Олимпијакос славеше со 78-82.

Кај победникот, Принтезис, Спанулис и Папаниколау имаа по 14 поени, а во редовите на ЦСКА Москва најдобар поединец беше Теодосиќ со 23 поени.

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе