ЗЛАТОТО ПРИСТИГНА ВО ЉУБЉАНА

Дождот не го расипа славјето, Словенија ги пречека европските шампиони! (ФОТО + ВИДЕО)

Словенечките кошаркари го донесоа златото во Љубљана. Дождот постојано врнеше, но тоа не им пречеше на илијадници луѓе да излезат на плоштадот и да ги пречекаа своите миленици кои направија историски успех.

 

Словенија има нови херои. Кошаркарите од оваа земја направија вистинска сензација станувајќи Европски шампиони. Драгиќ, Дончиќ и останатите добија дочек каков што заслужуваат, плоштадот во Љубљана изгледаше претесно иако постојано врнеше дожд.

Пораката на амбасадорот Бејли среде Скопје, јас не ја сфатив како шлаканица врз ДИК и нивните неодговорни членови (за наша несреќа едногласни во мислите и менталната матрица)!

повеќе

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе