НБА

Дончиќ со одлична партија го предводеше Далас до победа над Јута (ВИДЕО)

Далас со 111:103 ја совлада Јута која е најдобриот тим оваа сезона во лигата, Лука Дончиќ повторно беше лидер на својата екипа. 

Јута има најдобар скор оваа сезона во НБА, но Далас успеа да дојде до важна победа во борба за местата во плејофот.
 
Лука Дончиќ постигна 31 поен, имаше девет скока и осум асистенции, Фини Смит реализираше 23. Најдобар во Јута беше Конли со 28 поени.
 
 
Резултати:
 
Бруклин - Њујорк 114:112
Далас - Јута 111:103
Минесота - Сакраменто 116:106
Оклахома - Детроит 108:132
Сан Антонио - Кливленд 101:125
Торонто - Вашингтон 103:101
Хјустон - Феникс 130:133

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе