НБА

Дончиќ со одлична партија го предводеше Далас до гостинска победа кај Шарлот (ВИДЕО)

Лука Дониќ беше далеку најдобар на теренот во победата на Далас над Шарлот од 104:93, му недостасуваше само една асистенција за трипл-дабл. 

 
Далас водеше во целиот тек од мечот, ја доби првата четвртина со 32:16 и потоа само ја одржуваше предноста до крајот. Најголемото водство го имаше во третиот период во кој поведе и со 22 разлика. Конечниот резултат беше 104:93.
 
 
Лука Дончиќ повторно беше херојот на Далас, овој пат тој постигна 34 поени, имаше 13 скокови и девет асистенции, Хардавеј постигна 18 поени.
 
 
Резултати: 
 
Шарлот - Далас 93:104
Детроит - Милвоки 101:110
Њујорк - Бруклин 109:116
Минесота - Мемфис 107:118
Оклахома - ЛА Лејкерс 99:128
ЛА Клиперс - Њу Орлеанс 111:106
Сакраменто - Портланд 126:132

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе