НБА

Дончиќ со маестрална партија испиша нова историја, но и тоа не беше доволно за Далас да слави во Њујорк (ВИДЕО)

Лука Дончиќ забележа трипл-дабл на гостувањето кај Њујорк никс, Словенецот имаше маестрална партија со која испиша нова историја, но на крајот и тоа не беше доволно за Далас да стигне до победа.

Лука Дончиќ продолжува да ги поместува границите, утрово постигна 33 поени против Њујорк а забележа и 10 скокови и 11 асистенции. Па тој стана само вториот играч кој успеал да запише трипл-дабл во Медисон Сквер Гарден пред да наполни 21 година. Претходно ова му успеало само на легендарниот Меџик Џонсон.

Сепак, маестралната партија на Словенецот на крајот не беше доволна за Далас да стигне до победа. Њујорк погоди тројка на десетина секунди пред крајот и стигна до триумф од 106-103.

Пол Џорџ конечно се опорави од повредата, го имаше својот прв меч за ЛА Клиперс и веднаш импресионираше со 33 поени, но неговиот тим остана со празни раце на гостувањето кај Њу Орлеанс. „Пеликаните“ пружија голема борба и на крајот триумфираа со 132-127.

НБА резултати:

Кливленд - Мајами 97:108
Милвоки - Чикаго 124:115
Њу Орлеанс - ЛА Клиперс 132:127
Њујорк - Далас 106:103
Феникс - Атланта 128:112
Денвер - Бруклон 101:93

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе