НБА

Дончиќ со две тројки во последните 15 секунди му донесе победа на Далас над Бостон (ВИДЕО)

Словенечкиот кошаркар, Лука Дончиќ уште еднаш ја покажа својата големина откако во последните моменти од мечот со две тројки донесе победа за Далас над Бостон од 110-107. 

Беше 105-104 за Бостон, Дончиќ на 15 секунди до крај погоди за три поени и донесе водство за Далас од 107-105. Бостон го реализираше својот напад и го изедначи резултатот на 107-107, но Лука со истекот на времето погоди уште една тројка и донесе победа од 110-107.
 
Дончиќ натпреварот го заврши со 31 поен, десет скокови и осум асистенции. Во составот на Бостон најефикасен беше Браун со 29 поени, Тејтум постигна 28.
 
 
Никола Јокиќ имаше феноменална партија, го предводеше Денвер до победа над Портланд од 111:106. Српскиот кошаркар постигна 41 поен.
 
 
Резултати:
 
Кливленд - Атланта 112:111
Орландо - Детроит 93:105
Бруклин - Сакраменто 127:118
Далас - Бостон 110:107
Њујорк - Голден стејт 106:114
Торонто - Филаделфија 102:109
Милвоки - Минесота 139:112
Денвер - Портланд 111:106
ЛА Клиперс - Вашингтон 135:116

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе