НБА

Дончиќ се врати, се вратија и победите на Далас (ВИДЕО)

По двата порази по ред, Далас со 127-106 победи на гостувањето кај Оклахома, Лука Дончиќ беше најдобар на теренот. 

Лука Дончиќ не играше на претходните два меча, Далас ги загуби тие натпревари, Словенецот се врати и неговиот тим веднаш забележа победа.
 
Дончиќ беше најдобар на теренот со 25 поени, Порзингис постигна 20 поени. Кај Оклахома најефикасен беше Покушевски со 21 поен.
 
 
Резултати:
 
Вашингтон - Индијана 132:124
Бостон - Њу Орлеанс 109:115
Бруклин - Минесота 112:107
Њујорк - -Мајами 88:98
Детроит - Торонто 118:104
Хјустон - -Мемфис 110:120
Оклахома - Далас 106:127
Сан Антонио - Сакраменто 115:132
Јута - Кливленд 114:75
Голден стејт - Чикаго 116:102
ЛА Клиперс - Милвоки 129:105

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе