НБА

Дончиќ се врати, Далас ја победи Оклахома, 50 поени на Браун во триумф на Бостон (ВИДЕО)

Лука Дончиќ се врати со дабл-дабл учинок, Далас со 95:86 победи на гостувањето кај Оклахома, Џејлен Браун реализираше за него рекордни 50 поени во триумф на Бостон над Орландо од 116-111. 

По подолга пауза поради повреда, Лука Дончиќ им се врати на натпреварите, одигра 31 минута, постигна 14 поени, имаше 10 асистенции и девет скока.
 
Неговиот тим победи на гостувањето кај Оклахома со 95-86, а поефикасни од Дончиќ во составот на Далас беа Крис и Хардавеј со по 15 поени. Најдобар на теренот беше Гидеј од Оклахома кој реализираше трипл-дабл со 17 поени, 13 скокови и 14 асистенции.
 
 
Џејлен Браун го предводеше Бостон до победа над Орландо од 116-111 остварена по продолжение. Тој постигна 50 поени, а имаше и 11 скокови. Најдобар во составот на Орландо беше Рос со 33 поени.
 
 
Резултати:
 
Торонто - Њујорк 120:105
Бостон - Орландо 116:111
Кливленд - Индијана 108:104
Сакраменто - Мајами 115:113
Шарлот - Феникс 99:133
Оклахома - Далас 86:95
ЛА Лејкерс - Минесота 108:103

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе