НБА

Дончиќ не може сам, нов пораз на Далас (ВИДЕО)

Лука Дончиќ беше одличен, но Далас загуби на свој терен од Мајами со 110:125, ова за Маверикс е трет пораз во првите седум натпревари. 

Ако се суди по стартот на сезоната, Далас го очекува уште еден просечен настап во кој Лука Дончиќ ќе мора сам да го носи тимот на свој грб.
 
Мајами синоќа славеше релативно лесна победа во Далас од 15 поени разлика, Дончиќ беше најдобар на теренот.
 
Словенецот постигна 33 поени, Брансон 25, солиден беше уште и Хардавеј со 17, во составот на Мајами, Хироу реализираше 25, Батлер 23, Адебајо и Лаури по 22.
 
 
Резултати:
 
Детроит - Милвоки 89:117
Далас - Мајами 110:125
Јута - Сакраменто 119:113
Феникс - Њу Орлеанс 112:100
ЛА Лејкерс - Хјустон 119:117

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе

Оние кои што најмногу сакаат карикатури засновани на црн хумор, имале највисоки мерки на вербалните и невербалните тестови на интелигенција, односно потребна е извесна интелигенција, добро расположение и смиреност да се препознае и ужива во црниот хумор, покажуваат истражувањата.

повеќе

Засега нема причина за паника, но треба внимателно да му пристапиме на наративот дека омикрон предизвикува лесна форма на КОВИД-19 која побрзо ќе доведе до крај на пандемијата.

повеќе