НБА

Дончиќ му даде 39 поени на Портланд, но доби и суспензија (ВИДЕО)

Лука Доначиќ нема да настапи на следниот натпревар за Далас откако ја заработи 16. техничка грешка оваа сезона, тој беше брлијантен против Портланд и го предводеше својот тим до убедлива победа. 

Далас го доби мечот со 128-78, а Лука Дончиќ за помалку од половина час игра постигна 39 поени, имаше 11 скокови и седум асистенции.
 
 
Но, доби и техничка грешка откако побара фаул при еден шут за тројка од голема далечина. 
 
Тоа за него е 16. техничка грешка оваа сезона поради што ќе го пропушти последниот меч на Далас во регуларниот дел од сезоната, дуелот против Сан Антонио.
 
Резултати:
 
Детроит - Милвоки 101:131
Вашингтон - Њујорк 92:114
Бруклин - Кливленд 118:107
Торонто - Хјустон 117:115
Чикаго - Шарлот 117:133
Мајами - Атланта 113:109
Далас - Портланд 128:78
Јута - Феникс 105:111
ЛА Лејкерс - Оклахома 120:101

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе