НБА

Дончиќ: Мислев дека Сакраменто ќе ме избере мене

Словенечката НБА сензација, Лука Дончиќ бил изненаден кога Сакраменто Кингс одлучиле да не го изберат него на драфтот. 

Дончиќ призна дека очекувал НБА кариерата да ја почне во дресот на Сакраменто кои бираа втори на драфтот. Наместо него, тие го земаа Марвин Бегли, по што Лука заврши во Далас.
 
„Претставници на Сакраменто Кингс дојдоа во Мадрид да ме гледаат. Сопствениците беа тука, мислев дека ќе ме изберат мене“, изјави Дончиќ.
 
На прашањето дали знае зошто тоа не се случило, зошто не го одбрале него, Дончиќ изјави:
 
„Можеби бидејќи во Евролигата се игра поинаква кошарка“.
 
Атланта го избра Дончиќ, но веднаш потоа следуваше замена со Далас за Треј Јанг.
 
Сакраменто направи голема грешка откако не одбра ниту еден од Дончиќ и Јанг кои се многу подобри од просечниот Марвин Бегли.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе