Словенецот е голема ѕвезда во Далас

Дончиќ ја користи одличната прва сезона во НБА за богат договор со Најк, бара 100 милиони долари!

Лука Дончиќ сака дебело да ја наплати одличната прва сезона во НБА, словенечкото чудо од дете се обидува да си обезбеди богат договор од Најк вреден 100 милиони долари за пет години.

Лука Дончиќ во Реал Мадрид важеше за еден од најдобрите играчи во Европа, но дел од скаутите во САД беа скептични, па тој не беше избран како прв пик. 

Но словенечкото чудо од дете импресионираше од првиот ден во НБА, брзо ги освои симпатиите на фановите, особено оние на Далас, кој во Лука Дончиќ гледаат нов идол и кошаркар кој ќе ги врати на врвот. 

Тој сосема очекувано беше избран за руки на годината, и очигледно сега сака дебело да ја наплати одличната прва сезона во НБА. Медиумите пренесуваат дека двегодишнито договор на Лука Дончиќ со Најк истекол во понеделникот, и кошаркаротј сега се обидува да си обезбеди нов богат договор вреден 100 милиони долари за пет години. 

„Да, ми истече договорот со Најк, сега сум слободен агент. Ќе видиме што ќе се случи“ - кратко прокоментира Лука Дончиќ.

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе