НБА

Дончиќ и Јокиќ ги предводеа Далас и Денвер до победи, и на двајцата им фалеше по една асистенција за трипл-дабл (ВИДЕО)

Лука Дончиќ беше главен во победата на Далас на гостувањето кај Орландо од 130-124, доминантна партија имаше и Никола Јокиќ, Денвер со 118-112 триумфираше во Чикаго. 

Далас оствари важна победа на гостувањето кај Орландо Меџик, а лидер на тимот и овој пат беше Лука Дончиќ.
 
Словенечкиот кошаркар постигна 33 поени, имаше десет скокови и девет асистенции. Во тимот на Орландо, најдобар беше Вучевиќ со 29 поени, 15 скокови и осум асистенции.
 
 
Важен триумф за борбата за местата кои обезбедуваат плејоф обезбеди и Денвер, убедливо најдобар на мечот беше Никола Јокиќ.
 
Србинот мечот го заврши со 39 поени, имаше 14 скокови и девет асистенции. Во составот на Чикаго Булс, Лавин постигна 23 поени, имаше и девет скокови.
 
 
Резултати:
 
Орландо - Далас 124:130
Филаделфија - Индијана 130:114
Чикаго - Денвер 112:118
Њу Орлеанс - Јута 129:124
Сан Антонио - Бруклин 113:124
Хјустон - Кливленд 90:101
Портланд - Шарлот 123:111

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе