Олимписки игри

Дончиќ и Драгиќ го наполнија кошот на Јапонија, Словенија победи со 35 разлика (ВИДЕО)

По одличната партија против Аргентина, Словенија уште еднаш ја покажа својата сила, овој пат со триумф над Јапонија од 116:81. 

Словенците забележаа уште една убедлива победа на Олимписките игри, овој пат беа подобри од домашната селекција на Јапонија.
 
НБА ѕвездата на Словенија, Дончиќ и Зоран Драгиќ беа најдобри во својата селекција. Дончиќ постигна 25 поени, Драгиќ 24. Најдобар на мечот беше јапонскот кошаркар, Хашимура.
 
Следниот меч за Словенија ќе биде најсериозен досега, дуел со Шпанија во борба за првото место во групата.
 

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе