НБА

Дончиќ и Далас ја прекинаа победничката серија на Лејкерс (ВИДЕО)

Дончиќ го предводеше Далас до победа над Лејкерс во Лос Анџелес од 114:100, на словенечкиот кошаркар му фалеше само еден скок за трипл-дабл учинок. 

Лос Анџелес Лејкерс во натпреварот влезе со десет победи по ред, но таа серија запре благодарение на одличната партија на Лука Дончиќ и неговите соиграчи.
 
Клучна за победата беше третата четвртина која Далас ја доби со 35:17. Во последниот период гостите го контролираа резултатот и не им дадоа на Лејкерс да се понадеваат на нова победа.
 
На Лука Дончиќ му недостасуваше само еден скок за трипл дабл, имаше 27 поени, десет асистенции и девет скока. Во составот на Лејкерс Ентони Дејвис имаше 27 поени и десет скока, Леброн Џејмс 25 поени, девет скока и осум асистенции.
 
 
Резултати:
 
Бруклин - Мајами 106:109
Минесота - Мемфис 107:115
Њујорк - Бостон 104:113
ЛА Лејкерс - Далас 100:114
Детроит - Сан Антонио 132:98
Њу Орлеанс - Оклахома 104:107
Орландо - Голден стејт 100:96
Торонто - Јута 130:110
ЛА Клиперс - Вашингтон 150:125

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе