НБА

Дончиќ го предводеше Далас до победа од 40 поени разлика над Портланд (ВИДЕО)

Далас славеше неочекувано убедлива победа на гостувањето кај Портланд од 132-92, Лука Дончиќ беше најдобриот кошаркар на теренот. 

Далас не само што му се реваншираше на Портланд за неодамнешниот пораз, туку буквално ги пониж победувајќи ги со огромни 40 поени разлика.
 
Портланд добро го почна мечот, првата четвртина ја добри со 30-27, но потоа Далас го крена нивото, го сврте мечот и до крајот само ја зголемуваше предноста за на крајот да слави со 132-92.
 
 
Лука Дончиќ беше најдобар на мечот со 37 поени, Ричардсон постигна 21. Во составот на Далас, Лилард постигна 19.
 
 
Резултати:
 
Мајами - Индијана 106:109
Хјустон - Оклахома 112:114
Денвер - Њу Орлеанс 108:113
Бостон - Орландо 112:96
Бруклин - Вашингтон 113:106
Кливленд - Торонто 116:105
Детроит - Чикаго 86:100
Њујорк - Филаделфија 100:101
Феникс - ЛА Лејкерс 111:94
Портланд - Далас 92-132

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе