НБА

Дончиќ го предводеше Далас до победа над шампионот, Дејвис се врати (ВИДЕО)

Ентони Дејвис по подолга пауза поради повреда се врати на теренот, но тоа не им помогна на Лејкерс да избегнат пораз од Далас, Дончиќ беше најдобар на теренот. 

Далас со 115-110 го победи Лос Анџелес Лејкерс, Лука Дончиќ постигна 30 поени, имаше девет скока и осум асистенции, Порзингис постигна 19 поени.
 
По подолго време Ентони Дејвис се врати на теренот, тој одигра 16 минути за кои постигна четири поени, имаше и четири скокови и една асистенција. Најдобар во тимот на Лејкерс беше Калдвел Поуп кој реализираше 29 поени, Шрудер постигна 25.
 
 
Резултати:
 
Бостон - Феникс 99:86
Милвоки - Филаделфија 124:117
Орландо - Њу Орлеанс 100:135
Сан Антонио - Детроит 106:91
Чикаго - Шарлот 108:91
Далас - ЛА Лејкерс 115:110 

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе