НБА

Дончиќ го предводеше Далас до победа над Орландо, 32 поени на Јокиќ не беа доволни Денвер да избегне пораз (ВИДЕО)

Далас со 122:106 победи на гостувањето кај Орландо, најдобар на теренот беше Лука Дончиќ, одлична партија имаше и Никола Јокиќ но Денвер загуби на гостувањето кај Оклахома со 113:101.

На Далас му е полесно кога во составот го има Лука Дончиќ, Словенецот беше одличен во Орландо и му донесе нова победа на својот тим.
 
Дончиќ постигна 33 поени, имаше десет скока и осум асистенции. Најдобар во составот на Орландо беше Фурние со 28 поени.
 
 
И Никола Јокиќ беше најдобар на теренот на мечот кој го играше, но за разлика од Далас, Денвер загуби на гостувањето кај Оклахома.
 
Јокиќ постигна 32 поени, најмногу од сите, кај Оклахома Крис Пол реализираше 21.
 
 
Резултати:
 
Орландо - Далас 106:122
Вашингтон - Кливленд 108:113
Њујорк - Индијана 98:106
Торонто - Феникс 118:101
Минесота - Бостон 117:127
Оклахома - Денвер 113:101
Јута - Сан Антонио 104:113
ЛА Лејкерс - Мемфис 117:105
Портланд - Њу Орлеанс 115:128

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

повеќе