НБА

Дончиќ го фрли шампионот на колена, нова луда партија на Харден, ЛА Клиперс ја понижи Атланта (ВИДЕО)

Лука Дончиќ со дабл-дабл учинок го предводеше Далас до триумф над шампионот Торонто, Џејмс Харден постигна 49 поени во победата на Хјустон над Минесота, ЛА Клиперс ја совлада Атланта со 150-101.

Далас ја прекина серијата од два порази, утрово „маверикс“ ја добија пресметката со Торонто. Лука Дончиќ со дабл-дабл учинок ги предводеше домаќините до триумф над шампионот од 110-102.

Словенецот мечот го заврши со 26 поени и 15 скокови, а забележа и 7 асистенции. Голема помош имаше од Прозингкис, кој исто така имаше дабл-дабл учинок од 20 поени и 15 скокови.

Џејмс Харден имаше нова луда партарија, постигна 49 поени на гостувањето кај Минесота и донесе победа за Хјустон од 105-125. „Ракетите“ на овој меч беа без Вестбрук, Капела и Гордон па „брадата“ превзеде одговорност како и многу пати претходно и сам го носеше тимот до славје.

Во „Стејплс Центар“, ЛА Клиперс ја понижи Аталанта и ја совлада со 150-101 и покрај тоа што Каваи Ленард беше поштеден и не настапи. Втората ѕвезда на тимот, Пол Џорџ постигна 37 поени и тоа за само 20 минути на паркетот.

НБА резултати:

Чикаго - Бруклин 111:117
Индијана - Милвоки 83:102
Њујорк - Шарлот 102:103
Мајами - Њу Орлеанс 109:94
Минесота - Хјустон 105:125
Далас - Торонто 110:102
Сан Антонио - Портланд 116:121
ЛА Клиперс - Атланта 150:101

САД остануваат најмоќната држава во светот, но францускиот претседател Макрон прави сѐ да стане своевиден „пандан“ на претседателот на САД.

повеќе

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе