Словенецот повторно е во центарот на вниманието

Дончиќ брзо се опушти во НБА, почна и да ги пцуе судиите: Пу п**ка ти материна! (ВИДЕО)

Младата НБА ѕвезда Лука Дончиќ синоќа со одличната игра му донесе победа на Далас против Портланд, но беше во центарот на вниманието, особено на овие простори поради пцовката која ја упати кон судиите.

Далас со 111-102 го победи Портланд, Лука Дончиќ со 21 поен беше најефикасен во својот тим, запиша и девет скокови.
 
Но, Словенецот имаше и балкански момент кога упати една пцовка кон судијата: „Пу п**ка ти материна“ излета од устата на Дончиќ.
 
Очигледно младиот кошаркар многу брзо се прилагоди на НБА лигата, игра без респект кон противниците но веќе нема почит и за делителите на правдата.
 
 

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе