НБА

Дончиќ блескаше и во Мексико за нова историја, прв играч со трипл-дабл надвор од САД и Канада (ВИДЕО)

Лука Дончиќ испиша нова историја во НБА откако го заблежа првиот трипл-дабл надвор од САД и Канада, Словенецот блескаше во Мексико Сити и го предводеше Далас до триумф од 122-111 над Детроит.

Далас и Детроит утрово ги одмерија силите во Мексико Сити, а шоуто го направи Лука Дончиќ. Словенецот ја импресионираше публиката говорејќи течно на шпански јазик, а потоа ја забавуваше со одлична партија на теренот.

Ѕвездата на „маверикс“ испиша нова историја во НБА откако го забелеша првиот трипл-дабл надвор од САД и Канада. Тој натпреварот го завши со 41 поен, 12 скокови и 11 асистенции.

Ова не беше единствениот рекод, Словенецот исто така стана првиот кошаркар кој има два трипл-дабл учинока со повеќе од 40 поени пред да наполни 21 година, сите останати, помеѓу кои и Леброн Џејмс, имаат еден. Па не случајно публиката во Мексико Сити скандираше, „МВП, МВП“.

НБА резултати:

Бостон - Филаделфија 109:115
Сан Антонио - Кливленд 109:117
Детроит - Далас 111:122
Денвер - Портланд 114:99

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе