НБА

Доминација на Дончиќ, со моќен трипл-дабл го предводеше Далас до победа (ВИДЕО)

Далас на гостински терен го совлада Бруклин нетс со 129-125 во меч во кој се играше и продолжение, главен на теренот беше Лука Дончиќ. 

Дончиќ доминираше на мечот и на крајот дојде до трипл-дабл со 41 поен, 14 асистенции и 11 скокови. Дел од поените беа и три тројки во продолжението кои се покажаа како клучни за победата.
 
Дончиќ стана само десетиот кошаркар во историјата на НБА со трипл-дабл притоа постигнувајќи најмалку 40 поени. За него ова беше 47. трипл-дабл во НБА.
 
Во составот на Нетс, Ирвинг постигна 39 поени, Дурент 37, но ниту таквата нивна статистика не беше доволна за победа.
 
 
Со својата игра Дончиќ ги исфрустрира навивачите на Бруклин до степен со шише да фрлат по него. За среќа не го погодија.
 
 
Резултати:
 
Бруклин - Далас 125:129
Оклахома - ЛА Клиперс 118:110
Голден стејт - Мајами 123:110
Сакраменто - Мемфис 110:125
 
 
 
 

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе