Димитријевиќ потпиша за Валенсија

Валенсија информирираше дека потпиша со македонскиот кошаркарски репрезентативец, Ненад Димитријевиќ. 

Нено Димитријевиќ од следната сезона ќе го носи дресот на Валенсија откако потпиша четиригодишен договор со овој шпански клуб.
 
Изминатата сезона Димитријевиќ ја заврши со просек од 10,6 поени, 1,5 скока и 3, 6 асистенции во шпанското првенство, и 12,9 поени, 1,6 скока, 3,6 асистенции во просек во европската лига.
 
Валенсија е привлечен град за македонските спортисти покрај Димитријевиќ таму веќе се и Енис Барди и Наташа Андонова кои играат за фудбалските клубови на Леванте.

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе