Македонецот го реши натпреварот

Димитријевиќ херој на Валенсија, погоди на 5 секунди пред крајот за победа над Андора (ВИДЕО)

Валенсија стигна до триумф од 75-76 против Андора, херој на гостите беше Ненад Димитријевиќ, Македонецот на пет секунди до крајот погоди за победа.

Валенсија ја забележа четвртата победа оваа сезона во првнеството на Шпанија откако вечерва славеше на гостувањето кај Андора со 75-76. 

Во натпревар со возбудлив финиш, херој на мечот беше Ненад Димитријевиќ, плејмејкерот превзеде одговорност и реализираше за два поени на пет секунди до крајот. 

Тој мечот го завшри со 14 поени, шест скокови и две асистенции за 27 минути поминати на теренот.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе