НБА

Десета победа по ред за Бостон, Леброн ги предводеше Лејкерс до триумф над Сакраменто (ВИДЕО)

Бостон победи на гостувањето кај Голден стејт со 105:100 и го забележа десетиот триумф во низа, Лос Анџелес Лејкерс со 99:97 го совлада Сакраменто.

Бостон Селектикс ја продолжи фантастичната победничка серија откако со пет поени разлика славеше на гостувањето кај Голден стејт.

Домаќинот одлично го почна мечот и ја доби првата четвртина со 32:23, но водството го загубија уште на полувреме, на паузата Бостон водеше со 52:51. До крајот на мечот Селтикс ја зголемија предноста за на крајот да победат со 105:100.

Татум со 24 поени беше најдобар кај Бостон, Браун постигна 22, во составот на Голден стејт Буркс реализираше 20.

Леброн Џејмс со 29 поени и 11 скока го предводеше Лејкерс до победа над Сакраменто од 99:97.

Ентони Дејвис постигна 17 поени, а во составот на Сакраменто најефикасен беше Хелд со 21 поен, Богдановиќ реализираше 18.