НБА

Десета победа по ред за Бостон, Леброн ги предводеше Лејкерс до триумф над Сакраменто (ВИДЕО)

Бостон победи на гостувањето кај Голден стејт со 105:100 и го забележа десетиот триумф во низа, Лос Анџелес Лејкерс со 99:97 го совлада Сакраменто. 

Бостон Селектикс ја продолжи фантастичната победничка серија откако со пет поени разлика славеше на гостувањето кај Голден стејт.
 
Домаќинот одлично го почна мечот и ја доби првата четвртина со 32:23, но водството го загубија уште на полувреме, на паузата Бостон водеше со 52:51. До крајот на мечот Селтикс ја зголемија предноста за на крајот да победат со 105:100.
 
Татум со 24 поени беше најдобар кај Бостон, Браун постигна 22, во составот на Голден стејт Буркс реализираше 20.
 
 
Леброн Џејмс со 29 поени и 11 скока го предводеше Лејкерс до победа над Сакраменто од 99:97.
 
Ентони Дејвис постигна 17 поени, а во составот на Сакраменто најефикасен беше Хелд со 21 поен, Богдановиќ реализираше 18.
 
 
Резултати:
 
Шарлот - Детроит 109:106
Орландо - Сан Антонио 111:109
Хјустон - Индијана 111:102
Мемфис - Јута 107:106
Минесота - Вашингтон 116:137
Оклахома - Филаделфија 127:119
Голден стејт - Бостон 100:105
ЛА Лејкерс - Сакраменто 99:97

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе