НБА

Денвер го врати „брејкот“, го победи Сан Антонио на негов терен (ВИДЕО)

Денвер со убедливи 117:103 победи на гостувањето кај Сан Антонио и изедначи на 2-2 во серијата од плејофот.

Денвер го врати пропуштеното, го победи Сан Антонио на негов терен и се искупи за киксот од првиот меч. Домаќините одлично го почнаа мечот ја добија првата четвртина со 34:22, но потоа се беше во знакот на гостите кои на крајот славеа со 14 поени разлика.
 
Никола Јокиќ со 29 поеини, 12 скокови и осум асистенции беше најдобриот поединец на теренот, Алдриџ кај Сан Антонио реализираше 24.
 
Филаделфија поведе со 3-1 против Бруклин откако го победи на негов терен со 112:108.
 
Гостински триумф забележа и Детроит кај Милвоски со 119:103 и поведе со 3-0 во серијата.
 
Ноќта на гостите ја комплетираше Хјустон кој славеше кај Јута Џез со 104:101, и тие водат со 3-0.
 
 
Резултати:
 
Бруклин - Филаделфија 108:112
Сан Антонио - Денвер 103:117
Детроит - Милвоки 103:119
Јута - Хјустон 101:104

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе