НБА

Денвер го понижи Далас, Јокиќ ја доби битката со Дончиќ (ВИДЕО)

Денвер славеше изненадувачки убедлива победа над Далас, победи со неверојатни 106:75, Дончиќ уфрли повеќе поени од Јокиќ, но на крајот Србинот се радуваше. 

Пресметките меѓу Денвер и Далас во последните години будат поголем интрес на овие простори поради Никола Јокиќ и Лука Дончиќ. Синоќешната битка меѓу нив ја доби српскиот кошаркар, иако Словенецот имаше подобар скор.
 
Неизвесен беше настапот на Јокиќ поради повредата во минатиот меч, но собра сили и одигра 25 минути од натпреварот, минута повеќе играше Дончиќ.
 
Далас постигна само 75 поени, а во третата четвртина само 12. Лошиот напад беше пресуден за нивниот пораз од 31 поен разлика.
 
Најдобар кај Денвер беше Бартон со 17 поени, Јокиќ постигна 11 поени, имаше и 16 скокови. Кај Далас најефикасен беше Дончиќ со 16 поени.
 
 
Резултати:
 
Торонто - Орландо 110:109
Бруклин - Индијана 105:98
Мајами - Шарлот 114:99
Њу Орлеанс - Сакраменто 109:113
Денвер - Далас 106:75
Портланд - ЛА Клиперс 111:92
ЛА Лејкерс - Кливленд 113:101

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе