НБА

Далас загуби уште едно тексашко дерби, овој пат од Сан Антонио (ВИДЕО)

По поразот од Хјусон, Далас загуби уште едно дерби на Тексас, Сан Антонио со кош во последните секунди дојде до победа од 119:117. 

На Далас во моментов не му оди против тексашките ривали, брзо по поразот од Хјустон, дојде и пораз од Сан Антонио.
 
Натпреварот беше изедначен, двете екипи се менуваа во водство, а ниту една од нив не создаде двоцифрена предност. Сан Антонио погоди со кош во последните секунди.
 
Најдобар во Сан Антонио беше Дероузан со 33 поени, Мареј постигна 25. Кај Далас, Порзингис имаше 31 поен и 15 скокови, Дончиќ реализираше 29 поени.
 
 
Резултат:
 
Шарлот - Атланта 101:105
Денвер - Бостон 87:105
Кливленд - Њу Орлеанс 109:116
Орландо - Милвоки 87:124
Далас - Сан Антонио 117:119
Минесота - Чикаго 121:117
Њујорк - Торонто 102:96
ЛА Клиперс - Детроит 131:124
Портланд - Мајами 98:107

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе