НБА

Далас влегува во победничка серија, трипл-дабл на Дончиќ (ВИДЕО)

Далас со 118:117 ја победи Атланта и ја забележа третата победа по ред, Лука Дончиќ повторно беше најдобар во својот тим. 

По серијата лоши резултати, Далас се разбуди, во неизвесен меч синоќа ја совлада Атланта со еден поен разлика и дојде до трет триумф по ред.
 
Лука Дончиќ реализираше трипл-дабл постигнувајќи 28 поени, 10 скокови и 10 асистенции. Во составот на Атланта најдобар беше Колинс со 33 поени, Јанг постигна 25 поени, имаше и 15 асистенции.
 
 
Резултати:
 
Вашингтон - Торонто 115:137
Далас - Атланта 118:117
Бруклин - Индијана 104:94
Мемфис - Шарлот 130:114
Минесота - ЛА Клиперс 112:119
Чикаго - Њу Орлеанс 129:116
Денвер - Кливленд 133:95
ЛА Лејкерс - Оклахома 114:113
Феникс - Милвоки 125:124

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе