НБА

Далас не победува без Дончиќ, пораз од Њу Орлеанс (ВИДЕО)

И на вториот меч по ред без Лука Дончиќ, Далас доживеа пораз, овој пат загубија со 112-103 од Њу Орлеанс. 

Кога го немаат главниот играч тешко им оди, Лука Дончиќ не настапи ниту синоќа, тоа го искористи Њу Орлеанс и дојде до сигурен триумф над Далас.
 
Зион Вилијамсон имаше одличен меч, со 38 поени беше главен на теренот. Во составот на Далас најдобар беше Хардавеј кој постигна 30.
 
 
Резултати:
 
Милвоки - Њујорк 96:102
Минесота - Хјустон 107:129
Вашингтон - Детроит 106:92
Сан Антонио - Чикаго 120:104
Њу Орлеанс - Далас 112:103
Оклахома - Бостон 94:111
Јута - Мемфис 126:110
ЛА Клиперс - Филаделфија 122:112
Сакраменто - Кливленд 100:98 

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе