НБА

Далас му ја прекина победничката серија на Бруклин (ВИДЕО)

Заврши серијата од осум победи по ред на Бруклин, Лука Дончиќ го преводеше Далас до триумд од 115:98. 

Од трите големи ѕвезди во Бруклин, само Харден беше на паркетот, Дурент и Ирвинг беа отсутни поради повреди. Далас знаеше како да го искористи тоа и дојде до важна победа против фаворитот.
 
Далав водеше во текот на целиот меч, во последниот период имаа предност и од 22 разлика, на крајот победија со 115-98.
 
Лука Дончиќ со 27 поени беше најдобар во составот на Далас, Порзингис постигна 18. Кај Бруклин, Харден реализираше 29.
 
 
 
Резултати:
 
Филаделфија - Кливленд 109:112
Вашингтон - Минесота 128:112
Њујорк - Индијана 110:107
Оклахома - Денвер 96:126
Орландо - Јута 109:124
Сан Антонио - Њу Орлеанс 117:114
Бруклин - Далас 98:115

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе