НБА

Далас ја одбрани првата „меч топка“ на Голден стејт (ВИДЕО)

Далас со 119-109 го победи Голден стејт и намали на 3-1 во финалната серија на западот. 

На Голден стејт му фали уште една победа за да се пласира во големото НБА финале, Далас не дозволи тоа да се случи синоќа.
 
Конечно Дониќ и соиграчите одиграа партија на највисоко ниво и успеаа да добијат еден натпревар. На крајот на третиот период имаа предност и од 29 поени разлика, по што следуваше опуштање во завршните 12 минути. Конечниот резултат беше 119-109.
 
 
На Дончиќ му недостасуваше само една асистенција за трипл-дабл, постигна 30 поени, имаше 14 скокови и девет асистенции. Најдобар кај Голден стејт беше Кари со 20 поени.
 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе