НБА

Далас испушти водство од +19, нов пораз од Голден стејт (ВИДЕО)

Голден стејт поведе со 2-0 против Далас во финалната серија на западот откако победи со 126-117, но првиот дел од мечот не го наговестуваше тоа. 

Далас цело време водеше во текот на првите три четвртини, а во втората на двапати имаше предност и од 19 поени разлика. Предноста почна да им се топи во третиот период, а пресвртот се случи во последната четвртина кога Голден стејт за првпат поведе.
 
Во тие последни 12 поени Голден стејт постигна дури 43 поени и на крајот дојде до убедлива победа од 126-117.
 
Лука Дончиќ имаше одлична партија, постигна 42 поени, Брансон реализираше 31. Во победничкиот тим Стеф Кари беше најдобар со 32 поени.
 
Голден стејт води со 2-0, серијата сега се сели во Далас каде се играат следните два натпревари.
 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе