НБА

Далас и Дончиќ се пред елиминација, трета победа за Голден стејт (ВИДЕО)

Голден стејт поведе со 3-0 во серијата со Далас откако победи и на нивниот терен, сега со 109-100 

Голден стејт има уште еден чекор до големото НБА финале откако ноќеска по третпат го победи Далас.
 
Натпреварот беше изедначен во голем тек, а клучната разлика гостите ја направија во третата четвртина која ја добија со 30-21. Крајниот резултат беше толку, девет поени разлика, 109-100.
 
Лука Дончиќ имаше уште една одлична партија, но за да атакува на шампионскиот прстен потребни му се подобри соиграчи. Словенецот постигна 40 поени, имаше и 11 скокови, но тоа не беше доволно за да се избегне поразот.
 
Стеф Кари беше најдобар во тимот на Голден стејт со 31 поен и 11 асистенции, одличен меч имаше и Вигинс со 27 поени и 11 скокови. Имаше и едно впечатливо забивање преку Дончиќ.
 
 

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе